Çanakkale Şehir Merkezi

Çanakkale Şehir Merkezi Kordonun , denizin orada olduğunu bileceksin! Hissedeceksin! Mavinin kıyından seyredeceksin. "Dur!" yazan tepelerin gizlediği güneşi. Silüetler gölgeleyecek kamaşmış gözlerini... Ve bir bankın üstünde gece yakalacak bedenini. Rahatlayacaksın! Derin bir nefes alacaksın; boğaz dolduracak ciğerlerini. Hazırsın! Dost sohbetlerine... Aramayacaksın! Sormayacaksın! Gideceksin! Orada olduklarını göreceksin. Hatıralar besleyecek kadehlerini ve kahkahaların mezen olacak. Gece uyanırken, ışıklar günü hazırlamaya başlamışken, sohbetler yorgunlaşmışken ve caddelerinde kahkahalar sessizliği boğarken. Yuvanda olduğunu anlayacaksın...

Her köşesinde farklı anılar, kahkahalar ve sohbetler biriktirdiğimiz yuvamızı gezdireceğiz sizlere. Ayrılıkların, buluşmaların, kutlamaların ve protestoların tek adresi İskele Meydanını, akşam sefalarının değişmez mekanı Kordon Boyunu, İt Durmazı, Yeni Kordonu ve ara sokaklarını aktaracağız sayfamızda...

Geçip Gitmek

Rota oluşturduğumda; gezilecek yerleri, tarihi ve doğal güzellikleri, konaklama seçeneklerini, yörenin yeme içme alışkanlıklarını öğrenmeye çalışırım. Mükerrer sayfalar arasında kaybolmuşken ve tarayıcının sekmeleri takip edilemeyecek çoklukta açılmışken bıkar, vazgeçerim. Kısa, ayrıntısız fikirlere sahip olarak yola çıkar. Arabaya park yeri bile bulamadan rota yerleşimlerini geçip giderim. Tamda buna engel olmak için sizlerle gezdiğim, tattığım, yaşadığım şehri paylaşacağım.

Keşif

Çanakkale şehir merkezi, Asya Kıtasında imar edilmiş, küçük bir yerleşimdir. Türkiye İstatistik Kurumu 2021 verilerine göre şehir merkezinde 143.622[1] kişi ikamet etmektedir. Kentin hemen hemen tüm turistik yaşamı; çarşı, İskele Meydanı ve Kordon bölgesinde yoğunlaşmıştır. Turizm amaçlı ziyaretlerde bütün ihtiyaçlar bu bölge içerisinde karşılayabilir. Dolayısı ile insan ve araç trafiğinin en fazla görüldüğü yerdir. İmarındaki sıkışıklı nedeniyle park yeri sıkıntısı yaşanmaktadır.

Varmak

Erken, çok erken varmak gerek, Çanakkale'ye. Gecenin mahmurluğu sürerken güneşin yeni doğduğu sokaklarda, rüzgar henüz esmeye başlamamışken ve sokak nüfusu artmamışken... Kahvaltılıklarınızla; Şakir'e, Donanma'ya, Lodos'a, Kültür'e, Özgürlük Parkı'na oturabilir, Boğazın seyriyle demli çay eşliğinde yol yorgunluğunuzu bir nebze de olsa unutabilir, kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanabilirsiniz.

Ulaşım

Kent içine ulaşım; kuzey-güney doğrultusunda; Kayseri Ahmet Paşa (Kordon), İnönü, Atatürk ve Troya, Doğu-batı yönünde Demircioğlu, Şehit Gürol, Atikhisar ve devamındaki Piri Reis caddeleri ana arterler olarak kullanılmaktadır. Toplu taşıma Özel Halk Otobüsleri ile sağlanmaktadır. Çanakkale Otobüs Terminali şehrin dışında, Çanakkale Havalimanı şehir içinde konumlanmıştır.

Sosyal Hayat

Şehirde yaşam sabah 8-9 gibi akmaya başlar.

Sorunlar


Kaynakça

1. Türkiye İstatistik Kurumuna ait "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları, 2021" verilerindeki "İl ve İlçelere Göre İl/İlçe Merkezi, Belde/Köy Nüfusu ve Yıllık Nüfus Artış Hızı" başlıklı istatiksel tablodan aktarılmıştır. (www.tuik.gov.tr , Erişim tarihi: 06 Temmuz 2022).


Can Atan | Yayınlanma Tarihi: 18.11.2022 - Güncelleme Tarihi: 24.06.2023 - 09:59

Şehir Merkezi
Çimenlik Kalesi, Aynalı Çarşı, Kordon...
Gelibolu Yarımadası
Bu yarımada Türk Milletidir, aslında...
Troia
Güç arzusu, aşk, savaş, zeka ve yıkım...
Assos
Athena Tapınağı, Aristo, felsefe...
Bozcaada
Ege'de minik bir damla...
Gökçeada
İki su uzaklık...